Елис Крос, продавачката, която победи олимпийския шампион Мо Фара на над 10 км

Самопризнал аматьор „клубен бегач“ победи олимпийския шампион Мо Фарах в състезание на 10 км, след като работи цял ден в магазин за бягане предишния ден.

25-годишният Елис Крос работи по шест часа на ден в Up & Running, в Сърбитън, югозападен Лондон, и ще се върне там тази вечер малко повече от 24 часа след най-известната си победа.

В празничен ден в понеделник той победи Фара, вероятно най-великият атлет на Великобритания за издръжливост – забележителен триумф за аматьор, който завърши едва девети на 10 000 м на британското първенство миналото лято.

Вчерашният подвиг е още по-удивителен, като се има предвид, че той трябваше да плати собствената си входна такса от £37, нямаше името си на лигавника си, не беше смятан за част от елитния взвод и трябваше да вземе влака до стартовата линия.

Беше изненадващо за почти всички да видят Крос – с лигавник номер 219 – заедно с един от най-успешните бегачи в историята през първите осем километра, но почти невероятно да го видят да се отдръпва от седемкратния победител, за да спечели победа. на Vitality London 10 000 с разлика от четири секунди.

Крос работи в Up & Running, в Сърбитън, Югозападен Лондон, снабдявайки клиентите с нови маратонки за бягане

Златният медалист Елис Крос, сребърният медалист Мо Фарах и бронзовият медалист Мохамуд Аадан позират на подиума след елитната надпревара при мъжете.  И Фарах, и Аадан бяха смятани за елитни спортисти, което означава, че не трябваше да плащат собствената си такса за участие и да са посочени на лигавниците си, без които Крос трябваше да мине.

Златният медалист Елис Крос, сребърният медалист Мо Фарах и бронзовият медалист Мохамуд Аадан позират на подиума след елитната надпревара при мъжете. И Фарах, и Аадан бяха смятани за елитни спортисти, което означава, че не трябваше да плащат собствената си такса за участие и да са посочени на лигавниците си, без които Крос трябваше да мине.

Плодовит юношески атлет, Крос подписа професионален договор с приятелска местна компания Hoka One One през 2019 г., но приключи две години по-късно, малко преди мечтата му да стане пълен професионален състезател да се сбъдне.

За един човек това беше може би малко по-малко изненадващо: прекръсти се. След състезанието той каза, че е казал на колегите си от Up & Running по време на смяната си ден преди това, че “може да победи Мо Фара утре”.

„Шегувах се с един колега, който каза това“, каза той пред BBC Breakfast.

„Всъщност работех в неделя, така че работих деня преди състезанието, направих цял ден. Бях просто като “о, утре се състезавам срещу Мо Фара, кой знае? Ами ако го победя”?

Мили Грайс, колежката, с която разговаряше Крос, каза, че не е мислила много за прогнозата си, докато не видя кадри как той минава покрай Фара, докато работеше в магазина в понеделник.

След победата си тя каза пред The ​​Telegraph: “Той ми каза, че ще спечели.”

Елис Крос пресича финалната линия преди Мо Фара, за да спечели състезанието при мъжете в шосейното състезание Vitality London 10 000

Крос (вдясно), след като шокира Фара да спечели състезанието на 10 км в празничен понеделник ден, след като каза на колегите си: „Мога да победя Мо Фара утре“

Но имаше причини за неговата увереност. Като младеж Крос беше плодовит юношески атлет. Той е спечелил два пъти Английското национално първенство по крос кънтри за юноши до 20 години BUCS 5000 м и също така е 15-о на Европейското първенство по крос кънтри до 23 години през 2016 г.

Малко след това той подписа професионален договор с приятелска местна компания Hoka One One през 2019 г., но приключи две години по-късно, малко преди мечтата му да стане пълен професионален състезател да се сбъдне.

Въпреки че остава изключително талантлив атлет, Крос вече е любител бегач за Aldershot, Farnham & District – клуб, който отпразнува победата му над Фара като „една от най-забележителните победи в кариерата му досега“ – и времето за пристигане му от 28 минути . и 40 секунди беше личен рекорд.

По-късно той разкри, че дори не е носил часовника си по време на състезанието – просто се надяваше на “трудно състезание” независимо от часовете – и трябваше да плати собствената си входна такса от £37, тъй като не беше счетен за достатъчно добър, за да получи плащане място.

След победата си той разсъждава върху това, което току-що е постигнал.

„Не следвах сценария, нали? ” той каза. „Не повярвах до 20 метра от линията, когато си помислих „Мисля, че може би бих могъл да спечеля това състезание“ и тогава дадох всичко от себе си. Успях да се задържа. Абсолютно съм развълнуван.

Като младеж Крос беше плодовит юношески атлет.  Той спечели два пъти националния английски крос-кънтри до 20 години, BUCS на 5000 метра

Като младеж Крос беше плодовит юношески атлет. Той спечели два пъти националния английски крос-кънтри до 20 години, BUCS на 5000 метра

Той също така завърши 15-и на Европейското първенство по крос кънтри до 23 години през 2016 г

Cross Racing Club, Aldershot, Farnham & District, пуснаха екранна снимка на 25-годишния младеж, който пресича финалната линия, докато го поздравяваха за „една от най-забележителните победи в кариерата му в днешно време“.

Той стана в 6 сутринта този ден, за да хване влака за състезанието и трябваше да бяга с лигавник без името му – имената на лигавниците бяха запазени за елитни бегачи, които също избягват да бягат. Платете таксата за регистрация.

Той разкри, че хората, които се появиха да гледат състезанието в понеделник, всички викаха името на Мо Фара, защото нямаха представа кой е той.

„Никой не знае кой съм“, каза той. „Аз съм просто клубен бегач. Просто исках тежко състезание – дори не си носих часовника.

Роден през септември 1996 г., Крос учи в Polesworth School в Тамуърт, Стафордшир, преди да отиде в университета Сейнт Мери, Туикенъм. Университетът е популярен сред атлетичните таланти поради най-модерните си съоръжения и пистата за бягане в кампуса – съоръжения, счетени за достатъчно добри, за да може самият Фара да тренира там от 2001 до 2011 г.

Неговата приятелка от 2017 г., Анна Уестън, също посещава университета Сейнт Мери и работи заедно с Крос в Up & Running като бизнес асистент. Самата тя е доста практичен бегач за издръжливост, бягайки 10 км за под 40 минути и се е състезавала в Южна Англия и първенства по крос кънтри.

Крос се появи в BBC Breakfast във вторник сутринта, където разкри, че ще се върне на работа малко повече от 24 часа, след като победи олимпийския шампион Мо Фарах

В интервю от декември 2021 г. Крос говори за обхвата на атлетиката, сравнявайки липсата на фанфари с конните надбягвания, при които хиляди хора се появяват, за да гледат, и попита каква е разликата между хората и конните надбягвания.

Той каза пред Views From the Concourse: „Отивате на нещо като конни надбягвания, получавате значителна сума пари и хората с удоволствие влагат пари, могат да прекарат цял ​​ден и да го гледат. Появяваш се и гледаш как хората тичат и не получаваш нищо.

Крос, който получи финансиране чрез колежа и двете години, които беше спонсориран, сега използва парите, които печели, за да обслужва клиентите си с нови треньори по бягане в Up & Running, за да финансира обучението си.

„Казах на хората в университета да се възползват от тази възможност и да направят всеки момент важен.

„Един спортист в нашия спорт, най-добрата част от финансирането е студентското финансиране.“

Спечелването на вчерашното състезание дойде с награда от £2,000, която футболният фен на Бирмингам Сити Крос се надява да похарчи за закупуване на къща, като същевременно се надява признаването на това състезание да помогне за спечелването на елитно участие в състезанията в бъдеще.

Той каза: „Това би било хубаво, нали! Безплатният вход е дълъг път за някой като мен.